אם אתם מחזיקים בסכום מהמטבע הדיגיטלי הנחשק וסובלים מהמשבר הכלכלי שפוקד את העולם מתחילת 2020, תוכלו למכור אותו בזירת מסחר ישראלית ולהשתמש בכסף המכירה הנזיל לכל מטרה. אז היכן מוכרים ביטקוין בישראל ואיך עושים את זה?

בעקבות משבר הקורונה והמצוקה הכלכלית, אנשים רבים החלו לבצע פעולות חריגות שקשורות לכספים והנכסים שלהם. בין אם מדובר במכירת רכוש כמו הרכב השני במשפחה למשל, או ביצוע עבודה נוספת ובין אם אלו פעולות פיננסיות כמו ניכיון צ’קים והקפאת הלוואות לכמה חודשים – הציבור מנסה לעשות כל שביכולתו כדי לעבור בשלום את התקופה ולהישאר בסופה עם כמה שפחות דאגות. אחת הפעולות שיכולים לבצע כעת בעלי הביטקוין, היא למכור את המטבעות שברשותם (או חלקם) ולקבל את הפיאט (הכסף הפיזי, השקלים) ישירות לחשבון הבנק.

שיטות למכירת ביטקוין

מכירת הביטקין אפשרית בכמה דרכים:

הדרך הזולה – מכירת ביטקוין לאדם פרטי. את המכירה רצוי לבצע תמיד פנים אל פנים במקום ציבורי ולסנכרן את העברת המטבעות באופן כמה שיותר הדדי, עם נטייה להעברת הביטקוין לקונה רק לאחר קבלת הפיאט. את הקונה הפוטנציאלי תוכלו לאתר בקבוצות הסחר ברשתות החברתיות (טלגרם ופייסבוק בעיקר). העמלה במכירה נקבעת על ידי הביקוש בשוק, כאשר לעתים היא תימכר בשער הנוכחי פלוס עמלה ולעתים בשער הנוכחי מינוס עמלה.

הדרך המהירה –מכירה לחלפני ביטקוין. בישראל פועלים מספר חלפנים שמעוניינים לקנות ביטקוין בשער נמוך ככל האפשר, לטובת מכירתו פעם נוספת. חלפנים אלו יוכלו לקנות מכם ולהעביר תשלום במקום במזומן, או ישירות לחשבון הבנק. החלפנים המובילים בישראל הן החברות Bitin ו-Bits Of Gold.את תהליך המכירה לחלפנים צריך לתאם מולם מראש, על ידי תיאור אופן מתן התמורה שתהיו מעוניינים בה עבור הביטקוין (מתן תשלום במזומן ביד או לחשבון הבנק בהעברה בנקאית). החברות החלפניות ידועות כאמינות ומאורגנות מאוד. ועם זאת, הקנייה יקרה יחסית, לרוב ע”ב השער הנוכחי מינוס אחוז מסוים.

הדרך הבטוחה –מכירה דרך הבורסה. מדובר בשיטה מורכבת, זולה יותר משיטת החלפנים והבטוחה מכולן. בשיטה זו נדרשת הפקדה של הביטקוין לבורסת Bit2c ואז משיכה של כסף הפיאט לחשבון הפרטי בצירוף עמלה נמוכה סביב 60 ש”ח. השימוש ב-Bit2c מותנה בהרשמה והביטקוין נמכר לאחד הקונים בבורסה. מה שחשוב לשים אליו לב הוא שער הביטקוין הנוכחי בעת המכירה. בנוסף, הביאו בחשבון שאנשים שמעוניינים לקנות מכם, יחפשו מחיר נמוך מהשער הנוכחי.

מכרתם? אל תשכחו לדווח!

צריך כמובן לזכור שכל מסחר, פעילות או השקעה, מפעולת ניכיון שיקים ועד מכירת ביטקוין – חייבים בדיווח לרשויות המס והאחריות לדיווח היא עליכם בלבד. זכרו תמיד שאי דיווח גורר ענישה וקנסות כבדים, כולל ריביות וכפלי קנסות על מיסים שלא שולמו במועד. כדי לוודא שאתם מתגברים על המצוקה הכלכלית מבלי לצבור חובות שיצוצו בהמשך, רצוי להתייעץ עם עורך דין מיסים שיקבע את העמידה שלכם בכל דרישות החוק לגבי כל קנייה ומכירה.