הבלוק הראשון בשרשרת הבלוקים, היוצרת את הבלוקצ'יין, מכונה בלוק מספר אפס (0). את הקוד שלו, תוכלו לראות כאן. הוא מהווה את נקודת ההתחלה של הביטקוין, המקום ממנו החל הכל. מאחר וכל עדכון או רישום המידע מבלוק זה והלאה נעשה בעזרתו ונסמך עליו, בלוק זה מהווה, למעשה, את הבסיס לכל מיזם הביטקוין כולו, ולכן, חשיבותו מכרעת מאין כמותה לביטקוין - בלעדיו לא היה ניתן להקים את המיזם. מפתח ביטקוין, האדם שייצר את קוד המטבע, היה ער להיסטוריות שבמעמד, וכבר בשלב ראשוני זה, הוא הוסיף שם מידע שאינו נחשב לחלק מהקוד ממנו נבנה הבלוק. חשיבותו של מידע זה מתבררת יותר ויותר ככל שעובר זמן וככל שהביטקוין נתון לדיסאינפורמציה מצד ספקנים, מצד הממסד ומצד בעלי עניין. התוספת שנשתלה הקוד הוא משפט אשר מורכב מתאריך, ציטוט ומקורו הציטוט. המשפט הוכנס לפרמטר בסיס המטבעות (Coinbase) של בלוק בראשית:

The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks

מקור המשפט הוא העמוד הראשון של London Times שהתפרסם בתאריך 03/01/2009 והציטוט "Chancellor on brink of second bailout for banks" הינו חלק ממאמר שעסק בחוסר היציבות הפיננסית הנגרם בשל התנהלותה הכושלת של המערכת הבנקאית, אותה מערכת שביטקוין מספקת לה אלטרנטיבה.

אמנם, הציטוט המתואר הוא ספציפי למטבע הביטקוין, אבל הרעיון וביצועו משפיעים על כל תחום המטבעות הדיגיטליים, מאחר והמטבעות האחרים, המאוחרים יותר, אף הם עושים שימוש דומה בבסיס המטבעות, כדי להוכיח מעל לכל ספק כי הבלוק הראשון שלהם הוא אכן הראשון ומהנקודה הזו והלאה, ניתן לבנות עליו בביטחון מלא.

יוצר הביטקוין לא הסתפק בכך וכדי להסיר כל שמץ של ספק, הוא מנע מעצמו את השימוש במטבעות אשר צורפו לבלוק הזה, הבלוק הראשון. ממציא המטבע בנה את המערכת בצורה כזו שאת המטבעות שצורפו לבלוק הראשון, לא ניתן יהיה לבזבז. מעשה זה מבליט את העקרונות עליהם נשען המיזם כולו: חופש ההזדמנויות השווה לכולם - הדמוקרטיה האמיתית, ביזור ושיתופיות. כבר בפיסקה הראשונה במאמרו המקורי של סטושי נקמוטו נכתב (בתרגום חופשי): "גרסה שתופית טהורה של כסף אלקטרוני תאפשר לשלוח תשלומים מקוונים באופן ישיר מאחד לשני, ללא הנטל שכרוך בשימוש במוסדות כספיים (פיננסיים)". ואכן, מערכת הביטקוין כולה היא בנויה על שיתופיות, וכל מה שיבנה מבלוק בראשית ומעלה, נועד לעזור לקיים ולתחזק את האלטרנטיבה לנטל, הנובע משימוש בשירותי המוסדות הכספיים, כבנקים וכחברות האשראי.