ביטקוין וכל האלט-קוינס נחשבים ללהיט החדש של עולם הפיננסים. אבל יותר מכך, הם אינם מהווים אך ורק מטבע עובר לסוחר, אלא מסמלים קידמה, התפתחות רעיונית, אלטרנטיבה לשיטות הכלכלה הקיימות כיום. מאחר, והשפה השלטת בתחום היא אנגלית, למרבית המושגים השולטים בשפה הפיננסית החדשה אין תרגום מדויק בעברית, ובכל זאת, אנחנו באתר ביטקוין בנק, החלטנו לרכז עבורכם את המושגים שיאפשרו לכם להשתלב בתחום וכאלה המהווים חובה עבור כל מי שמוצא עניין בביטקוין או בשאר המטבעות הדיגיטליים.

ארנקים דיגיטליים (Wallet)

המקבילה הווירטואלית לארנקים שלנו במציאות. יש להם פורמטים שונים (אונליין, אופ-ליין, חומרה, אפליקציה בנייד או תוכנה במחשב הנייח) וממשקי משתמש נוחים, אשר דרכם תוכלו לבצע פעולות מכירה וקניה במטבעות הוירטואליים שלכם. ארנק דיגיטלי גם מאחסן ומציג את כל המידע הרלוונטי עבורכם, כך שהוא מאפשר לכם ניהול עצמאי בכוחות עצמכם ובמינימום הזדקקות לעזרה חיצונית.

בלוקים (Blocks)

אשכולות המידע המכילים כמויות של עסקאות מטבע דיגיטלי מסוים לאחר ו/או לאורך תהליך אישור עסקה במטבע. נפחו של בלוק מידע כזה איננו קבוע ומשתנה על פי הצורך.

שרשרת בלוקים (Block Chain)

חיבור בין בלוקים בודדים יוצר שרשרת בלוקים, רשומה ציבורית מסודרת כרונולוגית, המכילה את העסקאות שנעשו ברשת המטבע הספציפי.

אישור (Confirmation)

עסקה אשר עברה תהליך עיבוד מוצלח. תהליך מלא כזה כולל שיוך העסקה לבלוק וקישור הבלוק המסוים עם הבלוק שהיה זה שאושר קודם לכן (כלומר - יצירת שרשרת בלוקים).

כתובת (Address)

כתובת הביטקוין הינה המקבילה הווירטואלית לכתובת דואר בעולם האמיתי או לכתובת דוא"ל. למעשה, בשל האנונימיות בה מתהדר הסחר במטבעות וירטואליים, זהו פרט המידע היחיד שעלינו לספק כדי לעסוק במסחר במטבעות הדיגיטליים.

מטבעות אלטרנטיביים (Alt.Coins)

כך מכונים כל המטבעות שהם אינם ביטקוין, אבל הם נסמכים על טכנולוגיה הדומה לזו של הביטקוין Cryptocurrency - רשימה מתעדכנת באופן שוטף של מטבעות אלה, תוכלו למצוא באתר http://coinmarketcap.com.

כריית מטבעות (Mining)

ביצוע החישובים המתמטיים הנדרשים לעיבוד עסקאות ולאבטחת רשת מטבע מסוים. ה"כורים" העוסקים בכך, מתוגמלים עבור ההשקעה בעמלות ביצוע עסקאות ובמטבעות חדשים. אמנם, לכאורה, כל אחד יכול לעסוק בכריית מטבעות, אולם בפועל, התהליך מצריך השקעה וידע טכני לא מבוטלים, כך שתחשיב העלויות פוסל לכך חלק גדול מהמעוניינים.
כרייה היא כינוי כולל למכלול הפעולות והתהליכים אשר מהווים את בסיס קיומם ופעילותם של המטבעות הדיגיטליים. מדובר בתהליך המתבצע בעזרת חומרה ותוכנה ייעודיים לכך ומבוצע ע"י משתמשים ברשת המתומרצים על ידי עמלות וזכות כריית מטבע. כריית מטבעות מייצרת שלושה אפקטים מקבילים: עיבוד העסקאות המתנהלות, הנפקת מטבעות חדשים ואבטחת רשת המטבע והגנה עליה.

מאגר (Pool)

התאגדות של מספר משתמשים במטרה לבצע כריה משותפת, כל אחד מהכורים תורם כוח חישוב על מנת להגדיל את הצלחת תהליך הכרייה ואת האופציה לקבלת עמלות ומטבעות, אשר מהווים את התמריץ לביצוע הכרייה. סכום התמורה מתחלק במקרים כאלה בין השותפים במאגר, על פי כוח החישוב אותו תרם כל אחד מהכורים.

תקשורת עמית לעמית (P2P)

השיטה הדיגיטלית ליצור שיתופיות בין זרים במטרה לבצע עבודה משותפת ולהשיג מטרה/יעד משותפים. כל אחד מהמשתמשים יכול להתחבר ישירות לכל אחד מהשותפים האחרים לצורך ביצוע המטלה (ביזור). הדוגמה הקלאסית לכך, היא תוכנות שיתוף הקבצים. בעסקאות מטבע דיגיטלי, כל אחד מהמשתמשים משדר עסקאות מטבע שבוצעו על ידו או על ידי אחרים, ובכך, למעשה, מבוטל הצורך בשרת מרכז בודד.

קריפטוגרפיה (Cryptography)

ענף במדעי המחשב המשמש את תחום המטבעות הדיגיטליים כדי ליצור הצפנה שתיצור אבטחה החסינה למניפולציות במידע או חבלה בו. סוג זה של אבטחה מאפשר קיום מיזמים פיננסיים שונים, כביטקוין.

הוצאה כפולה (Double Spend)

סוג של תרמית במטבעות דיגיטליים, המבוססת על שימוש כפול באותם המטבעות לשתי עסקאות שונות באותו הזמן.

היקף/גודל פונקציית גיבוב/תמצות (Hash Rate)

מטבעות דיגיטליים בנויים על קודים המצריכים ביצוע פעולות מתמטיות מורכבות הדורשות כוח חישוב המותאם להן. מדידת הכוח נדרשת על מנת להעריך את המהירות הקיימת ו/או הנדרשת לביצוע התמצות.

מפתח פרטי (Private Key)

בהקשר של מטבעות דיגיטליים, מפתח פרטי הוא הקוד הסודי המוכיח בעלות על מטבעות/ארנק מסוימים ומאפשר רק למחזיק במפתח זה להשתמש בהם.

מפתח ציבורי (Public Key)

קוד הצפנה הבנוי ממחרוזת מספרים ואותיות ציבורית אשר מקושרת למפתח פרטי. המחרוזת הופכת לכתובת ביטקוין לאחר עיבודה וניתן להעביר אליה מטבעות.

חתימה דיגיטלית (Signature)

רכיב מתמטי (הצפנתי) המאפשר ליוצרו להוכיח בעלות. החתימה והארנק הדיגיטלי מקושרים זה אל זה, ובזמן שמשתמש מבצע עסקת מטבע, מצורפת אליה החתימה ומאפשרת בדיקה ווידוא הבעלות ללא צורך בגישה למפתח הפרטי.

סטושי נקמוטו (Satoshi Nakamoto)

הפסבדונים של ממציא מטבע הביטקוין. זהותו האמיתית אינה ידועה, ולמרות שקיימות השערות רבות, אף אחת מהן עדיין לא הוכחה באופן חד משמעי.

סטושי (Satoshi)

"פירור" ביטקוין, הסכום הקטן ביותר בו ניתן לעשות שימוש ברשת הביטקוין. שווי הוא יחסי לביטקוין - 1סטושי = 0.00000001 ביטקוין.

BTC

סימולו של הביטקוין כמטבע (בדומה לש"ח -NIS, דולר USD וכד').

TOR

ר"ת לשמה של The Onion Router, תוכנה חופשית אשר מנתבת תקשורת בדרך מוצפנת ואנונימית בין המחשבים באמצעות רשת צמתים הנקראת "רשת Tor". התוצאה המתקבלת היא פרוטוקול גלישה אנונימי ללא תיעוד של המידע שעבר ברשת.

בלוק בראשית (Genesis Block)

הבלוק הראשון של ביטקוין ששוחרר בתאריך ה-03.01.2009, אשר, ביחד עם המידע הרגיל שכוללים בלוקי מטבע, כלל גם את ההודעה:The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks.

מטבעות מבוזרים

אמצעי תשלום אשר נוצר באמצעים הטכנולוגיים וערכו איננו נקבע לפי ערך סחורה או תכתיב של גוף מרכזי בודד, אלא על פי הסכמה בין רשת המשתמשים בו. באנגלית, ההתייחסות למטבע מבוזר מתארת תכונה שונה שלו, והוא מכונה Cryptocurrency (בתרגום מילולי: "מטבע קריפטו" - מטבע מוצפן), מכיוון נעשה שימוש באמצעים קריפטוגרפים (כמפתחות הצפנה) בעת השימוש בו.

לייטקוין (Litecoin)

מטבע דיגיטלי מבוזר, אשר נוצר בשנת 2011 ונבנה על בסיס הקוד של ביטקוין. בין הלייטקוין לביטקוין מספר הבדלים בולטים, כזמני עיבוד עסקאות, מספר מרבי של מטבעות (84 מיליון לייטקוין מול ה-21 מיליון ביטקוין) וטכנולוגיית ההצפנה בה רשת המטבע עושה שימוש.